12. دکتر احسان فتوحی

خطایی رخ داد این مورد را به مدیر سایت اطلاع دهید. Audio Not Found

نکات جلسه دوازدهم

❇️یک مقاله مروری بر روشهای مختلف درمانی است که در حال حاضر بخصوص در فرانسه برای معالجه اختلالات دوقطبی در دسترس است.

❇️در این مقاله به طور خاص استفاده از داروهای ضد روان کننده جدید به عنوان درمان جایگزین برای لیتیوم درمانی و یا استفاده از داروهای ضد روان پریشی معمولی مورد بررسی قرار گرفته است. شیوع اختلال دو قطبی در طول یک عمر حدود 1٪ از جمعیت عمومی است.

❇️ اختلال دوقطبی شامل قسمتهای افسردگی و دیوانه کننده متناوب است. این بیماری عمدتاً افراد جوان را تحت تأثیر قرار می دهد و اغلب با اعتیاد به الکل و مواد مخدر همراه است. دو نوع اصلی از اختلال دو قطبی وجود دارد.

❇️مطابق DSM IV-R ، نوع 1 اختلال دو قطبی هنگامی تشخیص داده می شود که حداقل یک قسمت جنون (یا یک قسمت مختلط) داشته باشد. نوع 2 اختلال دوقطبی مربوط به بیمارانی است که قسمتهای افسردگی مکرر را تحمل می کنند اما هیچ قسمت شیدایی ندارند. نوع 2 بیشتر بر خلاف نوع 1 که بر افراد هر دو جنس تأثیر می گذارد ، بیشتر در زنان تأثیر می گذارد. اختلال افسردگی جنون (یا اختلال سیکلو تیروئید) در رابطه با بیمارانی ظاهر می شود که تاکنون دچار درد مانیک ، اپیزود مختلط یا اپیزود افسردگی شدید نشده اند ، اما در طی دو سال چندین بار با برخی از علائم افسردگی و علائم هیپومنیک روبرو بوده اند. هر دوره بدون علامت بیش از دو ماه طول می کشد.

❇️میانگین سنی شخصی که قسمت اول را پشت سر می گذارد (غالباً افسردگی) 20 سال سن دارد. بیماران دو قطبی درمان نشده ممکن است بیش از ده قسمت جنون یا افسردگی را تحمل کنند. سرانجام ، در رابطه با 10 تا 20٪ از بیماران ، اختلال دو قطبی به صورت خودبخود یا در نتیجه برخی از معالجات پزشکی به یک فرم چرخه سریع تبدیل می شود.

❇️ روانپزشکان اکنون می توانند راهکارهای مختلف درمانی را شروع کنند که به دلیل شناسایی زیرگروه های بالینی اختلال دوقطبی ، به احتمال زیاد مؤثر هستند. لیتیم درمانی به طور مؤثر و حاد برای بیماران مبتلا به شیدایی خالص یا فرورفته و پیشگیری از آن مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال ، داروهای لیتیوم ممکن است علائم افسردگی را بدتر کند وقتی که برای درمان طولانی مدت نگهداری می شود.

❇️علاوه بر لیتیم درمانی یا به جای لیتیوم درمانی ، می توان میزان مکرر استفاده از داروهای آنتی سایکوتیک را در مورد بیماران مبتلا به اختلال دو قطبی در هر دو مرحله حاد و نگهداری درمان گزارش داد.

❇️ داروهای ضد آنتی سایکوتیک تقریباً چهل سال است که مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است در ترکیب با لیتیوم درمانی استفاده شود.

❇️داروهای آنتی سایکونیک معمولی مؤثر هستند اما ممکن است باعث اختلال در دیسکینزی ، افزایش وزن ، آرام بخش ، اختلال عملکرد جنسی و افسردگی شوند.

مقاله مرتبط با تدریس