3. دکتر احسان فتوحی

خطایی رخ داد این مورد را به مدیر سایت اطلاع دهید. Audio Not Found

نکات جلسه دوم

❇️درمان خانواده محور (FFT) یک مداخله مبتنی بر شواهد برای بزرگسالان و کودکان مبتلا به اختلال دو قطبی (BD) و مراقبین آنها است که معمولاً پس از یک دوره بیماری با دارو درمانی همراه می شوند.

❇️این درمان شامل جلسات پیوسته آموزش روانشناسی در مورد بیماری دو قطبی ، آموزش تقویت ارتباط و آموزش مهارت های حل مسئله می باشد.

❇️در طول هشت کارآزمایی کنترل شده تصادفی با بزرگسالان و نوجوانان با داروهای BD ، FFT و داروهای تثبیت کننده خلق و خوی ، تسریع بهبودی از قسمت های خلقی ، کاهش عودها و کاهش میزان شدت علائم در مقایسه با اشکال کوتاه تر آموزش روانی و داروهای بیش از 1-2 سال است. .

❇️مطالعات متعددی نشان می دهد که اثرات FFT در بهبود علائم در بین بیماران با خویشاوندان بالای احساسات بیشتر است.

❇️تحقیقات جدید در مورد FFT به عنوان یک مداخله اولیه برای جوانان در معرض ابتلا به BD ، تصویربرداری عصبی به عنوان ابزاری برای ارزیابی مکانیسم های درمانی و پیشرفت در اجرای FFT در تنظیمات بهداشت روان در جامعه تمرکز دارد.

❇️اختلال دوقطبی یک عارضه روانی مکرر است که با اپیلاسیون و کاهش علائم عاطفی و اختلال در عملکرد ، مشخص می شود.

❇️ برخی از عوارض و مرگ و میر ناشی از بیماری ممکن است با روان درمانی درمانی مبتنی بر شواهد (EBP) به همراه داروسازی کاهش یابد.

❇️برای تقویت درک پزشکان مبنی بر اینکه روشهای درمانی شواهد حمایت از استفاده از آنها را دارند ، نویسندگان یک بررسی ادبیات منظم را برای شناسایی کارآزمایی کنترل شده تصادفی (RCTs) روان درمانی برای بزرگسالان مبتلا به اختلال دوقطبی انجام دادند.

❇️یک پایه شواهد محکمی برای آموزش روانشناختی ، درمان شناختی رفتاری ، خانواده محور ، ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی و برنامه های پشتیبانی همسالان وجود دارد.

❇️ روشهای نویدبخش شامل اصلاح عملکردی ، درمان شناختی مبتنی بر ذهن آگاهی ، مدیریت بیماری و بهبودی و راهکارهای مبتنی بر فناوری است. RCT ها نشان دهنده یك مزیت مداوم از این روان درمانی ها به علاوه دارو، در مقایسه با استفاده از داروی تنها است. EBP های کمکی زمان تسکین را تسریع می کنند ، زمان تاخیر در عود و بهبود نتایج عملکردی را تسریع می کنند. EBP ها نقش مهمی در کمک به افراد در ایجاد مهارت های لازم برای مدیریت پیامدهای مداوم و مادام العمر روانی ، اجتماعی ، عصبی شناختی ، حرفه ای و بین فردی اختلال دوقطبی ایفا می کنند.

❇️تلاش مستمر برای بهبود اثربخشی EBP در بزرگسالان مبتلا به اختلال دو قطبی ضروری است.